| Brightness | 3,000 Ansi Lumens |
| Contrast | 10,000:1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 (4K UHD) |
| Projector Technology | DLP |
| Light Source | Lamp |
| Projector Lens | F=1.94~2.05;f=9.25~11.1 mm |
| Throw Ratio | 0.9 – 1.08 |
| Optical Zoom Ratio | 1.2x |
| Keystone | 2D, (Auto) Vertical ± 30 degrees; Horizontal ± 30 degrees |
| Speaker | 5W Chamber x 1 |
| Input Interface | – HDMI x 2 |
| Output Interface | – Audio out (3.5mm Mini Jack) x 1 |
| Control Interface | – RS-232C x 1 – USB Type-A x 1 |
| Lamp Life | 4,000 hours (Normal), 10,000 hours (Eco), 15,000 hours (LampSave ) |
| Dimension | 312 x 110 x 246 mm |
| Weight | 3.1 Kg |







