| LCD Size | 55 inch |
| Panel type | ADS |
| Active area | 1209.6 × 680.4 mm |
| Resolution | 3,840 x 2160 (4K) |
| Brightness (typical) | 450 nits |
| Contrast ratio (typical) | 1,200:1 |
| Response time | 8ms |
| Orientation | Landscape and Portrait |
| Operation hours | 18 hours / 7 days |
| Color gamut | 90% NTSC |
| Backlight life (typical) | 50,000 hrs |
| Glass | Germ-resistant technology Nano-ionic silver, Anti-glare, 9H tempered |
| Touch points | up to 50 |
| GPU | Arm Mali-G57 MC2 |
| CPU | Arm Cortex-A78 × 2 + A55 × 6 |
| Memory | Storage | 16GB | 256GB |
| OS | Android 15.0 (EDLA) |
| Connectivity | – HDMI in x 1 – USB-A 3.0 x 2 – USB-C 2.0 x 1, 3.0 x 1 – USB-C out (2.0 data / video out / audio out / touch) – Stereo mini jack 3.5 mm out x 1 – OPS slot (for slot-in PC) x 1 – Wi-Fi 6 – Bluetooth 5.4 – RJ45 – RS-232 |
| NFC sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| IR sensor | Yes |
| Microphone | 8-microphone array (range: up to 12 m | 39ft) |
| Speaker | 2 × 15 W |
| Camera | 1 (50MP FOV160°) |
| Dimensions (W x H x D) | 1272.8 × 799.6 × 85.2 mm |
| Shipping dimensions (W x H x D) | 1380 x 880 x 220 mm |
| Weight (product | shipping) | 32.4 kg | 40.6 kg |
| Mount (screws) | VESA 400 × 400 mm (4 × M6 × 20L) |
| Software | – Whiteboarding EZWrite 6.0 – Wireless screen sharing InstaShare 2 – DMS Device management – AMS Account management – Flicker Free – Floating Tool Quick access tool – X-Sign Broadcast system – Low Blue Light |
| Accessories | – Cables 1 × HDMI 3 m, 1 × USB-C 1.5 m, 1 × USB-C to A 3 m, 1 x RS232 1.8 m – Wall mount – Pen Active x 1, Passive x 1 |







