| Brightness | 5,500 Ansi Lumens |
| Contrast | 3,000,000:1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Projector Technology | DLP |
| Light Source | 3rd Generation Laser |
| Projector Lens | F=2.43-2.78, f=16.90-21.61mm |
| Throw Ratio | 1.13-1.47 |
| Suggested Screen Size | 30″ ~ 300″ |
| Optical Zoom Ratio | 1.3x |
| Digital Zoom Ratio | 0.8x-2.0x |
| Throw Distance | 0.75-9.76m (100″@2.50m) |
| Keystone | vertical: ± 30 °, horizontal ± 30 ° |
| Input Lag | 16.8ms |
| Audio | 15W x 1 |
| Input Interface | – HDMI x 2 |
| Output Interface | – Audio out (Stereo mini jack) x 1 |
| Control Interface | – USB Type A x 1 – RS232 x 1 – RJ45 x 1 |
| Lamp Life | 20,000 Hours (Standard), 30,000 Hours (ECO) |
| Product Dimension | 286 x 216 x 129 mm |
| Product Weight | 2.9 Kg |
| Package Dimension | 400 x 280 x 155 mm |
| Package Weight | 4.6 Kg |
| Warranty | ตัวเครื่อง 3 ปี หลอดภาพ 3 ปีหรือ 12,000 ชม. |
*ทดแทนรุ่น LS740HD







