| LCD Size | 86 inch |
| Panel type | IPS |
| Active area | 1895.0 × 1066.0 mm |
| Resolution | 3,840 x 2160 (4K) |
| Brightness (typical) | 450 nits |
| Contrast ratio (typical) | 1,500:1 |
| Response time | 8ms |
| Orientation | Landscape |
| Operation hours | 18 hours / 7 days |
| Color gamut | 72% NTSC |
| Backlight life (typical) | 50,000 hrs |
| Glass | Germ-resistant technology Nano-ionic silver, Anti-glare, 9H tempered |
| Touch points | up to 50 |
| GPU | Arm Mali-G57 MC2 |
| CPU | Arm Cortex-A78 × 2 + A55 × 6 |
| Memory | Storage | 16GB | 256GB |
| OS | Android 15.0 (EDLA) |
| Connectivity | – HDMI in x 3 – HDMI out x 1 – Display port x 1 – USB-A 2.0 x 3 – USB-A 3.0 x 4 – USB-C 2.0 x 1, 3.0 x 1 – USB-B 3.0 x 3 – Mic 3.5 mm Line in x 1 – USB-C Out x 1 (2.0 data / video out / audio out / touch) – VGA x 1 – Stereo mini jack 3.5 mm in x 1 – Stereo mini jack 3.5 mm out x 1 – OPS slot (for slot-in PC) x 1 – Micro SD reader x 1 – Wi-Fi 6 – Bluetooth 5.2 – S/PDIF out x 1 – RJ45 – RS-232 |
| NFC sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| IR sensor | Yes |
| Microphone | 8-microphone array (range: up to 12 m | 39ft) |
| Speaker | 2 × 25 W | Subwoofer 1 × 20 W |
| Air sensor | CO₂, PM₂.₅, PM₁₀, TVOC, CH₂O, temperature, humidity |
| Dimensions (W x H x D) | 1957.0 × 1200.6 × 130.0 mm |
| Shipping dimensions (W x H x D) | 2110 × 1314 × 205 mm |
| Weight (product | shipping) | 55.0 kg | 73.6 kg |
| Mount (screws) | VESA 800 × 600 mm ( 4 × M8 × 25L) |
| Software | – Whiteboarding EZWrite 6.0 – Wireless screen sharing InstaShare 2 – DMS Device management – AMS Account management – Flicker Free – Floating Tool Quick access tool – X-Sign Broadcast system – Low Blue Light |
| Accessories | – Cables 1 × HDMI 3 m, 1 × USB-B 3 m, 1 × USB-C to A 1.5 m – Wall mount – Pen x 2 – Remote Control |
BenQ RP8605 (Interactive Board)
฿155,000.00
- ได้รับการรับรอง Google EDLA
- 10 TOPS NPU AI ระดับแนวหน้าของอุตสาหกรรม
- Eyesafe 3.0 ปกป้องดวงตาจากแสงสีฟ้าได้สูงสุด
- Android 15



